לחצו להזמנה

תחייתו של אתר היסטורי מקומי

THE POST ממוקם בקומה העליונה של בית הדואר ההיסטורי של ירושלים.

ההשפעה הבריטית

WE SHAll Builed it

​THE POST ממוקם בקומה העליונה של בית הדואר ההיסטורי של ירושלים.

המבנה הוקם בתקופת המנדט הבריטי כחלק מארבעה בנייני ממשל ייצוגיים שנבנו באזור זה (יחד עם בניין עיריית ירושלים ההיסטורי, בניין בנק אנגלו-פלשתינה ובניין ג'נרלי). הבניין נבנה בשנים 1938-1934 בתכנונם של האדריכל הראשי של מחלקת העבודות הציבוריות של המנדט הבריטי, אוסטן הריסון, המהנדס יהודה שפירא והאדריכל הממשלתי הבריטי פרסי ה. וינטר. טקס חנוכת הבניין התקיים ביום 18 ביוני 1938, בנוכחות הנציב העליון ומאות מוזמנים.

בית הדואר

PS. SEND ME A post

המבנה שופץ בשנת 1983 בהתאם לתוכניותיו של האדריכל יורם פרידמן.
בבניין פעלה מרכזת הטלפונים האוטומטית הראשונה של העיר ירושלים שפעלה בטכנולוגיה שפיתח אלמון סטראוג'ר. הבניין שימש בעבר גם את חברת בזק ופעלו בו מרכזת ספרתית ומוקד מודיעין 144. כיום ממוקמים בבניין משרדים שונים של משרד התקשורת.

ב-2015 הוסבה הקומה העליונה של הבניין למלון מטיילים ותרמילאים תחת השם המתבקש – THE POST HOSTEL.

המבנה והאדריכלות

IT WAS BY DESIGN

הבית בנוי בסגנון מנדטורי אופייני, המשתמש בשפה הצורנית של הסגנון הבינלאומי מחד, ובאלמנטים האופייניים לבנייה הירושלמית המסורתית מאידך. המבנה הוא גוש מלבני, בעל אגף אמצעי ושני אגפי צד. בחזית הקדמית ניכרים רק שלושה גושים אלו, ובחזית האחורית מפורקת מסת המבנה למספר גדול יותר של גושים, צורניות האופיינית לסגנון הבינלאומי. בחזית המבנה שבע קשתות, אשר שתי הקשתות הקיצוניות מהוות את דלתות הכניסה למבנה, וחמש הקשתות האחרות מהוות חלונות תאורה למבנה. בחלון המרכזי היה מצוי שעון, בהתאם למקובל באירופה במבני ציבור. בתוך חמש הקשתות המרכזיות מצויים אשנבים, עליהם מופיעות כתובות באנגלית, ערבית ועברית -השפות הרשמיות בתקופת המנדט המספרות על מכירת בולים ("תווי דואר" בשפת העת ההיא).

חיבור היסטורי

THE PAST AND THE PoST

בית הדואר המרכזי בירושלים מזכיר במעט את בית הדואר המרכזי של העיר יפו, שאף הוא נבנה באותן השנים בתכנונו של הריסון.
האולם המרכזי של הבניין מעוטר בציור אקריליק של הצייר אברהם אופק משנת 1972 תהליך הבנייה של THE POST נעשה מתוך התחשבות בחשיבות ההיסטורית והארכיטקטונית של הבניין, ובכך הפיח בו רוח חיים וביסס קשר איתן בין העבר, ההווה והעתיד. THE POST שולח את אורחיו למסע בזמן, המחבר בין פיסות ההיסטוריה האצורות במבנה ובין הרחש והתנועה של העיר השוקקת מסביב.

למידע נוסף ולהזמנות:
רחוב יפו 23, ירושלים | 972-2-5813222+ | [email protected]

CLOSE
CLOSE